MEVLİD KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN

İlçe Müftüsü Vahit Demiral Mevlid Kandili dolayısıyla Kandil Mesajı yayınlandı.

İskilip İlçe Müftüsü Vahit Demiral bu gece idrak edeceğimiz Mevlid Kandili dolayısıyla yayınladığı mesajda şunlara değindi; “

Kıymetli İskilipli Kardeşlerim
28 Ekim 2020 Çarşamba günü Mevlid-i Nebi’dir (Mevlit Kandilidir). Mevlid “doğum”, kandil ise “aydınlık” demektir. Mevlid Kandili Sevgili Peygamberimizin doğumu ile dünyayı aydınlatması anlamına gelmektedir. Zira, Yüce Rabbimiz Sevgili Peygamberimizi bütün alemlere rahmet olarak göndermiştir. 
Malum olduğu üzere sevgili Peygamberimiz Rebiülevvel ayının 12. Gecesi Mekke’de doğumu ile dünyayı şereflendirmiştir. Efendimizin doğumu, öteden beri mü’min gönüllerde büyük bir coşku ile kutlanır. Diyanet İşleri Başkanlığımız da her yıl Peygamber Efendimizin doğduğu içine alan haftayı Mevlid-i Nebi Haftası olarak, bir tema çerçevesinde çeşitli etkinliklerle kutlamaktadır. Bu yılki Mevlid-i Nebi Haftası’nın teması “Peygamberimiz ve Çocuk” olarak belirlenmiştir.
Değerli Kardeşlerim
Hiç şüphesiz biz Müslümanlara düşen en önemli görevlerden biri, Hz. Peygamber’i tanımak, anlamak, yaşamak ve onun kutlu yolunu çocuklarımıza anlatmaktır. O’nun eğitim metodunu öğrenmek ve çocuklarımıza öylece yaklaşmaktır. Onun bir eğitimci olarak çocuklara yaklaşımını, onlarla ilişkilerini tespit etmek ve çocuklarını bu doğrultuda yetiştirmektir.
O (sav) çocukların da peygamberiydi. Çocuklarla ilişkisi maddî ve geçici duygulara değil, derin bir sevgiye dayanıyordu. Resulullah müşfik bir baba, çocuklar için samimi ve içten bir dosttu.

O (sav), kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü, hor ve değersiz görüldüğü bir dönemde kız çocuklarına değer veren, “Kim üç kız çocuğunun geçimini sağlar, onları terbiye edip evlendirir ve onlara güzel davranırsa, cennet onundur!” diyen bir peygamberdi. Hz. Peygamber kendi kızı Fatıma’yı görünce sevinir, kendisini ayakta karşılar, elini tutarak yanaklarından öper, iltifat edip kendi yerine oturturdu. Yolculuğa çıkarken Fatıma ile vedalaşır, seferden dönünce de ilk onunla görüşür, sonra evine giderdi.

Resulullah (sav) torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’le şakalaşırdı. Dışarı çıktığı bir gün Fatıma’nın evine döndüğünde Hasan’ı kastederek, “Küçük adam orada mı?” der, Hasan geldiğinde kucaklaşır ve “Allah’ım, ben onu seviyorum, sen de onu ve onu sevenleri sev” diye dua ederdi.

Allah’ın elçisi yorucu ve çileli hayatında çocukları ihmal etmek bir yana, onlarla yakından ilgilenir, canları yandığında acılarını yüreğinde hissederdi. Çocukları ciddiye alır ve seviyelerine inerek problemleriyle ilgilenirdi. Onlara yetişkin gibi davranır, her karşılaştığında selam vererek hal ve hatırlarını sorardı. Hasta olanlara özel olarak geçmiş olsun ziyaretlerinde bulunurdu. O (sav), çocuk ağladığı zaman namaz kısaltacak kadar merhamet sahibiydi.

Değerli Hemşehrilerim
Çocukların bakımı ve himayesi kadar iyi bir şekilde eğitilmesi de çocuğumuzun bizim üzerimizdeki hakkıdır. Zira çocuklar bizi örnek alır ve taklit ederler. Bizim evimizde müslümanca bir yaşantının olması, çocuklarımızın müslümanca bir hayat yaşamaları için çok önemlidir. Allah Resulü bu gerçeği şöyle ifade eder:
“Her çocuk tertemiz bir fıtrat üzere doğar. Bundan sonra ana-babası Yahudi ise onu Yahudi yapar. Hıristiyan ise Hıristiyan yapar. Mecusi ise Mecusi yapar.”

Bunun için Allah Resulü, Abdullah b. Amr’ın evinde misafirken, oğlunu çağırarak kendisine bir şey vereceğini söyleyen kadına ne vereceğini sormuş, annesi hurma vereceğini belirtince de “Eğer aldatıp da bir şey vermeseydin sana bir yalan günahı yazılacaktı” buyurmuştur.

İşte hayatı boyunca çocuklarla bu şekilde özel olarak ilgilenen, onlara şefkat ve sevgiyle yaklaşan Hz. Peygamber’in etrafında gençler pervane olmuş, kendisine can-u gönülden bağlanmışlardır. Ben bu vesileyle, tüm İskilipli kardeşlerimin Mevlid-i Nebi Haftası’nı ve Mevlid Kandilini tebrik ediyor, Efendimizin doğumunun ailemiz, ülkemiz ve bütün İslam âlemi için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum” şeklinde Mevlid Kandili mesajı yayımlayarak İlçe Halkının kandilini kutladı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com' da kurun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: